Wiemy już, że Chiny są fabryką świata. Nie będzie więc zaskoczeniem, że siedem z 7 największych na świecie portów towarowych znajduje się w azjatyckim gigancie. Pozostałe trzy znajdują się w Singapurze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Korei Południowej.

Port w Szanghaju, Chiny

Największym obecnie portem na świecie jest port w Szanghaju (Chiny) z 35,29 mln przeładowanych TEU i przepustowością około 2000 kontenerowców miesięcznie. Ilość, która stanowi jedną czwartą handlu zagranicznego Chin.

Port w Singapurze

Od 2005 roku zajmuje pierwszą pozycję pod względem ruchu kontenerowego, ale w 2010 roku został wyprzedzony przez port w Szanghaju.

Port Shenzhen, Chiny

Warto zwrócić uwagę na spektakularny rozwój portu Shenzhen, miasta położonego w pobliżu Hongkongu, który w ciągu zaledwie 30 lat przeszedł drogę od portu rybackiego do przemieszczania ponad 24 milionów TEU rocznie. Rząd chiński mocno inwestuje w ten port, dlatego jego wzrost jest większy niż innych chińskich portów.

Port w Hongkongu, Chiny

Port w Hongkongu zajmował kiedyś czołowe miejsce wśród wszystkich chińskich portów, ale już tak nie jest. W rzeczywistości, choć nadal zajmuje czwartą pozycję w światowym rankingu, jest jedynym portem w tym zestawieniu, który odnotował znaczący spadek rok do roku.

Powiązany artykuł: Port w Krynicy Morskiej – dlaczego warto go odwiedzić?

Port Busan, Korea Południowa

Ten południowokoreański port od 2011 roku notuje stały wzrost rok do roku, przemieszczając ponad 18,65 mln TEU. Port ten dąży do tego, aby stać się hubem północnej Azji.

Port Qingdao, Chiny

Obecnie jest to ważny port morski, baza marynarki wojennej i ośrodek przemysłowy. Port ten ma wolumen 16,62 mln TEU, co stanowi bardzo znaczący wzrost w porównaniu z danymi z 2011 r. wynoszącymi 13,02 mln TEU.

Port Jebel Ali, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Port Jebel Ali w Dubaju jest jedynym portem spoza Wschodu, który zalicza się do największych portów towarowych na świecie, z łączną liczbą 15,25 mln TEU. Port Jebel Ali, znany również pod nazwą Jebel Ali Mine, został zbudowany pod koniec lat 70. i znajduje się 35 kilometrów na południowy wschód od centrum Dubaju. Jest to największy na świecie port stworzony przez człowieka, który ze względu na swoje ogromne rozmiary stał się atrakcją turystyczną.