Mieszkasz w dużym mieście i często stoisz w korkach, to doskonale wiesz, że sprawne poruszanie jest problematyczne. W dużych miastach tak właśnie wygląda ruch. Tam są codziennie zatłoczone ulice i drogi. Większość z nas jeździ samochodem, ale czy nie lepiej poruszać się po mieście komunikacją miejską?

Komunikacja miejska

Również zdarzają się osoby, które tylko poruszają się komunikacją miejska. Komunikacja w dużych miastach jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W większych miastach masz do wyboru tramwaj, autobus czy metro. I według statystyk opublikowanych na portalu www.obiektywnie.pl widzimy, że taki rodzaj transportu jest coraz bardziej popularny. Autobus miejski zawiezie nas z jednego końca miasta na drugi. W mniejszych miastach autobusy miejskie są darmowe ale w większych już nie i bilet miesięczny to koszt rzędu około 100 złotych.

Zalety komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska posiada kilka zalet a m.in.

  • z pewnością jest mniejsze spalanie niż własnym samochodem,
  • w tej kwestii poruszasz się a nie musisz posiadać prawa jazdy,
  • jest mniejsze spalanie, środowisko na tym skorzysta, gdy przesiądziesz się z samochodu na komunikację miejską.
  • krótszy czas dojazdu, im więcej osób wybierze transport zbiorowy  przyczyniamy się do mniej zatłoczonego miasta.

Własny samochód

A więc własny samochód to przede wszystkim wygoda, jedziemy gdzie chcemy o dowolnej porze. Możemy podróżować z całą rodziną. W samochodzie posiadamy ogromny bagażnik gdzie wszystkie zakupy pomieścimy. Samochód to :

  • wygoda,
  • spokój,
  • niezależność,
  • czas.

Komunikacja miejska czy samochód? Co się bardziej opłaca?

Jedna i druga strona mają swoje wady i zalety. Na pewno posiadanie własnego samochodu wiąże się z ogromnymi kosztami takimi jak: zakup samochodu, wszelkie opłaty, tankowanie i wszelkie koszty eksploatacji. Natomiast komunikacja miejska to tylko koszta ceny biletu, jeden przejazd to koszt około 5 złotych. Jeśli porównując tą samą trasę przejechać samochodem a tramwajem, taniej wyjdzie nas autobus niż samochód. Wnioski należy wyciągnąć samemu, wiadomo wygoda i niezależność kosztuje, a z drugiej strony komunikacja wcale nie jest taka straszna.