Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy latanie samolotem jest bezpieczne? Przecież co jakiś czas słyszymy o katastrofach lotniczych i myśląc na ten temat, dochodzimy do wniosku, że nasze życie jest uzależnione od maszyny i umiejętności pilota.

Zatem jak wygląda bezpieczeństwo lotnictwa w dostępnych danych?

Biorąc pod uwagę rok 2021, to mieliśmy 13 katastrof samolotów na całym świecie (zarówno prywatne, jak i pasażerskie). Tylko w 5 z tych wydarzeń zginęli wszyscy pasażerowie. Z jednej strony do dużo, z drugiej mało. Dlaczego? W ciągu jednego dnia ilość lotów bardzo często przekracza liczbę tysiąca na całym świecie! Zatem bardzo mocno uśredniając dane, w ciągu roku na 365 000 lotów było jedynie 13 katastrof. Porównując te dane z wypadkami samochodowymi, których są dziesiątki tysięcy tylko w Polsce, można śmiało uznać, że transport lotniczy jest najbezpieczniejszą formą podróżowania. Dla porównania w roku 2019 było 12 katastrof lotniczych a w 2018 – 19. Nie są to więc duże liczby w porównaniu do ilości lotów.

Czy wszystkie samoloty są bezpieczne?

Każdy samolot przed lotem musi przejść pełen zakres przeglądu najważniejszych aspektów. Zanim zostanie dopuszczony do użytku również przechodzi ogromną ilość testów i prób. Dodatkowo należy pamiętać, że każda pojedyncza katastrofa lotnicza jest szczegółowo badana. Jeśli wina leżała po stronie maszyny (lub jest na to choć cień szansy), to zazwyczaj natychmiastowo uziemia się wszystkie samoloty tego modelu do wyjaśnienia sprawy.

Dodatkowo nie ma różnicy, czy lecimy tanimi liniami, czy luksusową maszyną w klasie biznes. Listy startowe oraz przeglądy i badania techniczne obejmują te same aspekty w każdej maszynie. Tak więc różnice w cenie biletów nie mają związku z bezpieczeństwem czy zużyciem samolotu, tylko jedynie z komfortem lotu i wyposażeniem gastronomicznym czy wypoczynkowym w samolocie. Wszelkie opinie, które można spotkać w internecie, czy powtarzane z ust do ust o tym, że tanie linie lotnicze odkupują zużyte samoloty, które są zbyt niebezpieczne i zużyte dla najlepszych linii lotniczych, to całkowity mit i nie należy brać tego na poważnie.

Odwiedź nas także pod adresem Malopolska Info, gdzie oferujemy fantastyczne miejsca na podróże, wycieczki i wakacje bez konieczności wsiadania do samolotu.