Jazda po Meksyku nie jest łatwa. Warto więc poznać przydatne wskazówki w tym temacie. Oto informacje, które warto znać, kiedy będziemy poruszać się samochodem po drogach Meksyku.

Na co uważać podczas jazdy samochodem w Meksyku?

Należy wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje służb policji drogowej: „federal” (na drogach federalnych), „estatal” (na drogach stanowych) i „municipal” (w miastach). Policja federalna może zatrzymać samochód do kontroli tylko na drogach federalnych, a nie na drogach stanowych.

  • Limity prędkości – na autostradach – 110 km/godz., na drogach krajowych 90 km/godz., w miastach – 40-50 km/godz.
  • Mandaty – są proporcjonalnie dość wysokie. Przyjęcie mandatu przez kierowcę nie chroni go jednak przed innymi działaniami policji, która może mu dodatkowo zabrać prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub tablice rejestracyjne (do odebrania w najbliższym komisariacie po uiszczeniu kary). Nie warto wszczynać sporu z funkcjonariuszami. Łapówki są na porządku dziennym, ale lepiej uiścić karę we wskazanej wysokości.

Oprócz tego zbliżając się do terenów zabudowanych, zdejmijmy nogę z gazu – jak spod ziemi wyrosnąć bowiem nieoznaczony próg zwalniający (tzw. „tope”), których jest mnóstwo w Meksyku. Warto dodać, że nieoznaczone progi znajdują się nawet w miejscach niezabudowanych.

Co jeszcze warto wiedzieć zanim wyjedziemy na ulice Meksyku samochodem?

Należy wiedzieć, że kierowcy komunikują się ze sobą na różne sposoby. Meksykanie często używają świateł awaryjnych, co może mieć rozmaite znaczenie: ostrzeżenie przed jakimś niebezpieczeństwem albo na przykład sygnalizowanie manewru.

Zanim usiądziemy za kółkiem, lepiej nie pić piwa, ani innych napojów alkoholowych. Co prawda kierowca może mieć we krwi do 0,4 promila alkoholu (co odpowiada jednemu piwu lub kieliszkowi wina), ale i tak wszystko zależy od policjanta: jego znajomości i interpretacji przepisów. Chociaż podczas kontroli drogowych policja bardzo rzadko korzysta z alkomatów, i tak możemy zostać ukarani mandatem.

Unikajmy podróży po zmierzchu: można łatwo zabłądzić albo paść ofiarą przestępstwa. Jednak również i w Polsce dochodzi do nieciekawych sytuacji. Do nieprzyjemnego incydentu z udziałem kierowcy znanego przewoźnika doszło w Gnieźnie. Więcej o incydencie w samochodzie w Gnieźnie na stronie infogniezno.pl.