W zależności od czynników takich jak warunki pogodowe, loty są podatne na opóźnienia, nawet duże opóźnienia a nawet odwołania. Może to powodować stres u pasażerów, ponieważ są to sytuacje stresujące, w których większość pasażerów nie wie, jak reagować.

Jeśli chodzi o bagaż, to chociaż mamy prawo przewozić ze sobą co najmniej jedną sztukę bagażu podręcznego we wszystkich liniach lotniczych, to prawdą jest tka, że istnieją ograniczenia dotyczące wagi, a przede wszystkim wymiarów, jakie musi on mieć. Jest to szczególnie ograniczone w przypadku pasażerów, których pobyt w miejscu docelowym będzie długi.

To samo dotyczy bagażu rejestrowanego: chociaż konwencjonalne linie lotnicze zazwyczaj zezwalają na bezpłatną odprawę walizki. Tanie linie lotnicze z drugiej strony wymagają dodatkowej opłaty, jeśli chcesz odprawić bagaż, oprócz tego będziesz miał do dyspozycji limit wagowy.

Osoby, które z powodów turystycznych lub zawodowych muszą odbywać loty długodystansowe lub transoceaniczne, zazwyczaj doświadczają zjawiska znanego jako jet lag lub syndrom strefy czasowej, ponieważ kilka stref czasowych mija w ciągu kilku godzin podróży. Kiedy dotrą do miejsca przeznaczenia, osoby te mogą doświadczyć takich objawów, jak: bóle głowy, dezorientacja, zmęczenie

Wielu ludzi cierpi również na tzw. aerofobię, lepiej znaną jako strach przed lataniem. Inne lęki, takie jak klaustrofobia lub zawroty głowy, mogą być źródłem tego lęku, który powoduje między innymi lęk i stres psychiczny.