Wiele osób cierpi na zawroty głowy w autobusie lub każdym innym środku transportu, zwłaszcza w obliczu dość długiej podróży. Jeśli tak jest w twoim przypadku, czytaj dalej, ponieważ podajemy kilka wskazówek aby uniknąć zawrotów głowy w autobusie i cieszyć się każdą podróżą.

Co to jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna, czyli zawroty głowy to zaburzenie, które zwykle pojawia się podczas podróży autobusem, samochodem, pociągiem, samolotem, a zwłaszcza na łodzi. I choć może dotknąć każdego bez wyjątku, to zazwyczaj częściej występuje u dzieci, kobiet w ciąży i osób zażywających leki.

Mózg odczuwa ruchy poprzez swoje różne zmysły, więc kiedy te sygnały mu nie pasują, wtedy może pojawić się zawrót głowy. Do tego dochodzą bodźce wizualne, które możemy obserwować podczas podróży, takie jak poruszający się horyzont i inne specyficzne warunki. Na przykład, słaba wentylacja. Oprócz objawów wywołanych przez ruch u osób z chorobą lokomocyjną czynniki emocjonalne, takie jak strach czy lęk, mogą pogorszyć problem. Głównymi objawami choroby układu ruchu są: zmęczenie, zawroty głowy, utrata równowagi, ból głowy, uczucie zmęczenia, halucynacje, osłabienie i mdłości.

Zalety transportu lotniczego

Gdzie siedzieć w autobusie, żeby nie cierpieć z powodu zawrotów głowy?

Miejsce, w którym siedzisz, może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na twoja samopoczucie. Aby uniknąć zawrotów głowy w autobusie najlepsze miejsca to te, które znajdują się jak najbliżej kierowcy. Tak więc, chociaż wiele razy podczas podróży z przyjaciółmi najbardziej pożądane miejsca są te na końcu, jeśli masz tendencję do zawrotów głowy, nie wahaj się i spróbuj usiąść z przodu autobusu. To samo odnosi się do samochodów i pociągów. A jeśli dostaniesz choroby morskiej w samolocie, spróbuj siedzieć na siedzeniach przy skrzydłach.

Bądź zrelaksowany i miej oczy szeroko otwarte.

Im mniej gwałtownych ruchów wykonujesz, tym mniej prawdopodobne, że dostaniesz zawrotu głowy. Więc unikaj wysiadania z fotela, a także patrzenia na boki. Najlepiej jest spróbować przespać się z jakąś muzyką lub kojącymi dźwiękami. Ale jeśli nie możesz spać, staraj się patrzeć na horyzont. Nie czytaj ani nie oglądaj ruchomych obrazów, takich jak filmy lub wideo.